Обезвлажнители в хранително-вкусовата промишленост
Обезвлажнители в хранително-вкусовата промишленост – В процеса на преработка, съхранение и транспорт в хранително-вкусовия сектор е необходим строг контрол на влажността, за да се избегне повреда на продуктите.
Без Обезвлажнители в хранително-вкусовата промишленост?
Липсата на контрол върху нивата на влажност може да причини:
- Промяна на свойствата на продукта
- Улеснява развитието на бактерии и плесени
- Проблеми с конденза
- Повреда на използваните уреди и оборудване
- Повреда на строителната конструкция
Ефективното управление на влагата във въздуха може да подобри както оперативните разходи, така и качеството на продукта.
Някои примери, при които влагоуловителите играят важна роля в хранително-вкусовата промишленост:
Консервиране на лук:
За да се позволи съхраняването на лука в складовете и да се предотврати неговото разваляне или атаки от патогени, е необходимо да се следи влажността и температурата в помещенията, използвани за тази цел. Температурата трябва да се поддържа между 1°C и 4°C, а относителната влажност около 60%
Отлежаване на сирена:
За осигуряване на качеството на продуктите е необходимо стабилизиране на температурата и относителната влажност в помещенията за зреене. За меките сирена е необходимо да се поддържа температура между 5°C и 10°C, а за сирената от топено мляко е необходима температура между 12°C и 20°C. Относителната влажност е много висока, между 80% и 90%. Това е необходимо, за да се избегне драстично намаляване на съдържанието на вода в продукта и, косвено, неговото увреждане.
Когато говорим за обезвлажняване в хранително-вкусовата промишленост, устройствата играят много важна роля:
- Сушене на гроздето
- Сушене на лечебни билки
- Сушене на плодове
- Съхранение и сушене на зърно и брашно
- Съхранение на кафе
- Сушене и съхранение на тютюн
- Развъждане на животни
- Сушене или отглеждане на гъби
При процеси на сушене или дехидратация, оразмеряването на влагоуловителя се извършва според това колко конденз трябва да натрупа за определен интервал от време. Този процес е значително по-ефективен от сушилните, базирани на повишаване на температурата, позволявайки до 60% по-ниска консумация.